| Cerrahi Girişimler > Kızlık Zarı Dikimi |

Kızlık Zarı Dikimi

KIZLIK ZARI

Kızlık zarı tıbbi adıyla “hymen” adını eski Yunan’da evlilik ve düğün tanrısı Hymenaeus’tan alır. İnsanoğlunun tarihsel gelişimi süresince pek çok toplum hymeni saflığın ve el değmemişliğin yani “bekaretin sembolü” olarak görmüştür. Bu inanışın uzantıları bizim toplumumuz da dahil olmak üzere dünyadaki pek çok toplumda sıklıkla yer almaktadır.

Kızlık zarının yeri anatomik olarak vajinanın iç giriş kısmına yerleşmiş iç dudakların 1-1,5 cm içerisindedir ve iç dudaklara bağlıdır. Kızlık zarının orta kısmında vajinal salgıların akmasına olanak tanıyan vajina açıklığı ya da bir boşluk bulunmaktadır.
 

KIZLIK ZARI (HYMEN)

Kızlık zarı, isminden dolayı zar gibi düşünülse de aslında bir zar değildir. Gebeliğin 7 ve 12. haftaları arasında embriyoda dış cinsiyetin gelişmesi gözlenir. Bu sırada embriyodaki genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testis torbasını oluştururken dişilerde bu duvarlar ayrılarak küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dış dudakları oluşturur. Ancak ayrılma sonucu kenarlarda kalan zarımsı doku kızlık zarı adı verilen yapıları oluşturur.

Hymen, vajinayı kaplayan ve mukoza adı verilen dokunun vajina girişinde oluşturduğu doku kıvrımıdır. Yani kızlık zarı vajina içinde değil vajinanın hemen girişindedir. Dışarıya bakan ön yüzü deriye, vajina içine bakan arka yüzü ise mukozaya benzer.

Kızlık zarı ne işe yarar?

Kızlık zarının fizyolojik (işlevsel) görevi bugüne kadar tam olarak açıklanamamıştır. Ancak kızlık zarının mikroorganizma ve yabancı cisimlerin vajinaya girişini engellediği düşünülmektedir. Genital enfeksiyonları engellemekte faydalı olduğu düşünülmektedir. Tecavüz ya da cinsel istismar olgularının teşhisinde tanı koydurucu fonksiyonu vardır.Günümüzde kızlık zarının fizyolojik bir görevinden çok sosyolojik bir fonksiyonu vardır.

Kızlık zarının yapısı ve şekli embriyo döneminde belirlenir, her 1000 kadından 1'i kızlık zarı olmadan doğmaktadır. Yapılan araştırmalara göre kadınların yarıya yakın bir kısmında ilk cinsel ilişki sırasında kanama olmamaktadır.

Kızlık zarının şekilleri

Kızlık zarının şekilleri, kalınlığı ve elastikiyeti kişiler arasında büyük farklılıklar gösterir.

Kızlık zarları anatomik olarak birbirlerinden farklı olabilirler; halka şeklinde annüler hymen, delik olmaması durumunda imperfore hymen, açıklık kısımda perde olması durumunda septalı hymen, çok delikli ise kribriform hymen kızlık zarı çeşitlerinden bazılarıdır.

Tüm kadınlarda en sık görülen kızlık zarı çeşidi annüler hymendir (%60-95). Kızlık zarı halka şeklinde olup ortasında yuvarlak bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyük ise penisin geçişine izin verir ancak zar yırtılmayabilir. Bu durumda “hymen duhule müsait” denir. Halk arasında esnek zar olarak bilinen durumdur.

Kızlık zarı tiplerinden tıbbi olarak en önemli problem yaratan tip, imperfore hymen dediğimiz formdur.Bu formdakızlık zarında delik yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. Genç kız adet zamanı geldiğinde şiddetli karın ağrıları yaşar, fakat kanaması olmaz. Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Kanama öyle ileri boyutlarda birikebilir ki, tüm rahim ve tüm vajina kanla dolmuş ve genç kızda halen ilk adet kanaması gerçekleşmemiş olabilir. Oldukça ağrılı bir durumdur. Kadının genital sisteminin zarar görmemesi için ameliyatla kızlık zarına delik açılarak içerideki kanın boşalması sağlanmalıdır. 2000 kızda bir görülür.

Kızlık zarı ilişki, travma veya muayene ile yırtılabilir. Kızlık zarı kısmen esnek olmasına rağmen, vajinanın içine girilen ilk ilişkide kolaylıkla yırtılan ve kanayan damarlardan zengin bir anatomik yapıdır. Bu nedenle ilk ilişki esnasında bir miktar kanama gelmesi beklenir ancak kızlık zarının çeşidine bağlı olarak her zaman kanama olmayabilir ve bu da kişisel sorunlara, evliliklerde problemlere yol açabilir.

Esnek tipteki kızlık zarları elastik kıvamdadır ve ilişki esnasında yırtılmayabilir ve de kanama yaratmayabilir. Bu tip kızlık zarları ancak doğum esnasında yırtılırlar. Kanama olmamasının başka bir nedeni de kızlık zarının damarsız olan bir kısmından yırtılması veya çok az kanama olup bunun vajinal salgılarla, ilişki sırasında karışıp ayırt edilememesidir.

İlk gece kızlık zarı kanama miktarı

İlk gecede kızlık zarı kanaması genellikle çok az olur veya hiç olmayabilir. Nadir olarakta normalden fazla miktarda olabilir. Bu durum kızlık zarının yapısı ve türü ile yakından ilişkilidir.

Bazı yüksek kenarlı, fazla damarlı ve kalın kızlık zarları normalden fazla kanayabilir. Hatta bazen bu kanamayı kesmek için cerrahi müdahale gerekebilir. Ancak bu durum çok nadir olarak görülür.

İlk gece kanamalarının miktarı kızlık zarının türü, kişinin kendini kasması- gevşetebilmesi ve partnerinin tutumu ile yakından ilişkilidir.

Kızlık zarı ilişki dışında bozulabilir mi?

Kızlık zarı genelde vajina içine giren ve genişliği hymen ortasındaki halkadan daha büyük olan cisimler ile de yırtılabilir. Ancak nadiren kaza ve travmalar sonrasında da bozulabilir veya zedelenebilir.

Bir kez zedelenen kızlık zarı daha sonra hiç ilişki olmasa bile kendi kendini onarmaz.

Kızlık zarının yırtılma zamanı belirlenebilir mi?

Yırtığın eski yırtık mı yoksa yeni bir yırtık mı olduğu ilişkiden sonraki ilk 3 gün içinde yapılan kızlık zarı muayenesi ile anlaşılabilir. Ancak 3 günden daha uzun bir süre önce oluşan yırtıkların tam olarak ne zaman oluştuğu belirlenemez.

Kızlık zarı muayenesi nasıl yapılır?

Kızlık zarı muayenesi kadın doğum uzmanı tarafından yapılan hasta için ağrısız ve kolay bir muayenedir. Burada önemli olan doktorun bu konuda tecrübeli olup doğru sonuca varabilmesidir. Bazı zor vakalarda kolposkopi altında muayene veya birkaç doktorun beraberce karar vermesi bile gerekebilir. Kızlık muayenesi kişinin kendi kendine yapabileceği ve değerlendirebileceği bir işlem değildir.

Muayene esnasında kadın doğum doktoru gazlı bezlerle büyük dudaklardan çekerek hymeni değerlendirir. Sonuç hastaya aynı anda bildirilir.

Kızlık zarı dikimi ameliyatı (hymenoplasti)

Kızlık zarı dikimi özellikle bizim gibi doğu kültürüne sahip olan topluluklarda bekarete çok önem verilmesi nedeniyle sıkça uygulanan bir ameliyattır.

Kızlık zarı dikimi cerrahi olarak yapılan bir işlemdir. Bu tamir işleminde esas amaç kızlık zarının eski anatomik yapısına kavuşturmak değil, ilişki ile tekrar yırtılarak kanama olmasını sağlamaktır.

İki türlü hymenoplasti yani kızlık zarı dikimi ameliyatı bulunmaktadır. Bunlar geçici ve kalıcı hymenoplasti ameliyatlarıdır.

Geçici tip hymenoplasti

Geçici ameliyatlarda kızlık zarı artıkları mevcut bulundukları yerlerden serbestleştirilerek biraraya getirilir ve dikilirler. Bu yöntem evlenmeden 3-7 gün önce yapılmalıdır, çünkü geçici bir süre ile kendisini korumaktadır. Eğer hastaların yeterli zamanı yoksa geçici dikim önerilmektedir.Geçici yöntem yapılan kızlık zarı tamiri ortalama 10-15 dakika sürmektedir.

Kalıcı tip hymenoplasti (flep yöntemiyle)

Kalıcı yöntemle kızlık zarı dikiminde vajina iç kısmında Flep denilen doku parçası kaldırılarak yeni bir kızlık zarı yapılandırılır. Bu yeni yapılandırılan kızlık zarı vajina duvarını çepeçevre sarar ve adeta orada bakire bayanlarda da olduğu gibi bir bariyer görevi  de görür. Bu yapının ortasında normal bakire bayandaki kızlık zarında olduğu gibi bir delik bulunur, bu açıklık sayesinde adet kanı ve vajinal salgılar dışarı akabilir.

 Kişi ilk cinsel ilişki yaşadığında bu yeniden yapılandırılan kızlık zarı yırtılarak kanama meydana gelir. Kanama bakire bayanda olduğu gibi yırtılma sonucu o bölgedeki damarların hasar görmesi sayesinde olur. Miktarı, özellikleri, rengi bakire bayanda meydana gelen kanama ile aynıdır.

Kalıcı yöntem dediğimiz flep yöntemi daha uzun bir ameliyattır ve ortalama 30 ila 40 dakika arası sürmektedir.

Bu yöntemde işlemden ne kadar sonra ilişkiye girildiğinin önemi yoktur. Birkaç yıl sonra bile ilk ilişki yaşansa kanama meydana gelecektir. Bu yöntemi kişi evlenmeden bir ay öncesine kadar olmak şartıyla istediği zaman yaptırabilir.

Kızlık zarı tamiri için yapılan ameliyatlar genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Ameliyat sırasında hiçbir şey hissedilmez, ağrı duyulmaz, bitiminde yürüyerek gidilebilir. Ameliyat sonrası herhangi bir iz kalmaz, dikiş almaya gerek olmamaktadır. Sonrasında hasta günlük hayatına hızla geri dönebilir.

Kızlık zarı diktirmeye engel bir durum var mıdır?

Kızlık zarı dikilmesinde flep yöntemi kullanıldığında kızlık zarının ne zaman yırtıldığı, kaç defa cinsel ilişki yaşandığı, kürtaj, düşük veya doğum gibi olayların gerçekleşip gerçekleşmediği önemli değildir.

Geçici kızlık zarı onarımında ise kızlık zarı dikilmesi için bekaret bozulmasından sonraki cinsel yaşamın uzunluğunun, geçen sürenin fazla olması kızlık zarı onarımınına etki edebilir. Bunun için kızlık zarı artıklarının bulunması gerekmektedir.

İşlem sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Hymenoplasti ameliyatından sonra 1-2 gün özellikle oturmakla belli belirsiz bir ağrı olabilir. Ağrı kesicilerle geçen bir ağrıdır. Yaklaşık 15-20 gün kadar sızıntı olması normaldir. Bu miktarı giderek azalan rengi giderek kırmızıdan pembeye sonrada sarıya dönen bir kanama sızıntıdır.

 Ameliyattan 1 ay kadar sportif aktivitelerden uzak durulmalıdır, ancak kişi normal hayatına devam edebilir.

Kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı?

Kızlık zarı onarımı yapıldıktan sonra, ilişkiye girmeden önce uzman bir doktor muayene ederse anlaşılabilir. İlişki olduktan sonra ise anlaşılmaz.

Bu ameliyatta esas amaç kızlık zarını eski haline döndürmek değil, ilişkide kanama olmasını sağlamaktır. Bunun dışında diğer muayene yöntemleri veya görüntüleme teknikleri ile kızlık zarının tamir edildiği anlaşılamaz.

Hastaların en çok tedirgin olduğu bir diğer konuda kızlık zarı onarımının partneri tarafından anlaşılması ihtimalidir. Ehil ellerde yapıldığında bu mümkün değildir.

Kızlık zarı dikimi işlemi de tüm diğer işlemler gibi hasta ile doktor arasında gizli kalacak bir işlemdir.