Aşılama (İntrauterin İnseminasyon)

İNTRAUTERİN İNSEMİNASYON(IUI)=AŞILAMA

Aşılama işlemi erkeğin spermlerinin laboratuarda hazırlanarak en hızlı ve kaliteli spermlerin rahim içerisine özel ince bir katater ile verilmesidir

  • Özellikle nedeni açıklanamayan infertilite ve sperm sayısı, yapısı ve hareketliliği normalin altında olan hastalarda uygulanmaktadır.
  • Ciddi hipospadias
  • Retrograd ejekülasyon
  • Sinir hasarına bağlı impotans
  • Seksüel problemlerde kabul edilmiş bir tedavi yöntemidir.

Aşılama (İntrauterin İnseminasyon)

Erkeğin sperm verme işleminden önce 3 gün ilişkiye girmemesi gerekir. Cinsel perhiz süresi 2 günden az, 5 günden fazla olmamalıdır. Mümkünse hastanın sperm örneğini laboratuvarda vermesi tercih edilir.

Aşılama işleminden önce erkeğin spermleri laboratuarda özel filtreler ve özel yıkama teknikleri ile işlenir ve hazırlanan sperm konsantresi özel enjektör içinde kadın doğum uzmanına getirilir.

Tüm sperm ayırma metotlarında amaç, daha iyi hareketli, normal yapıda ve yeterli sayıda sperm içeren konsantre semen elde etmektir. Semen örneğinin işlemden geçirilmeden, olduğu gibi rahim içine verilmesi özel durumlar dışında tercih edilmez. Hazırlanmış olan spermler rahim içerisine özel bir enjektör vasıtasıyla verilir ve yumurtaya kolayca ulaşmaları sağlanır.

Menide toplam hareketli sperm sayısı 10 milyonun üzerinde ise aşılama yapılabilir. İnseminasyon için hazırlama sonrası en azından 1 milyon hareketli sperm gerekir.

Aşılamanın mümkün olmadığı, yapılamayacağı durumlar:

  • Tüplerin tıkalı olması
  • žYumurtlamanın olmaması (menopoz)
  • Semen örneğinde sperm olmaması (azospermi)
  • žSemen örneğinde çok az sperm olması

Sperm hazırlandıktan sonra en geç 1 saat içerisinde rahim içerisine verilmesi gereklidir. Rahim içerisine verilirken hasta ağrı hissetmez. İşlem çok hassas bir şekilde yapılır. Spermlerin rahim içine enjeksiyonu basınç oluşturmadan yavaş ve kontrollü yapılır.

Spermlerin rahim ağzına, rahim ağzı kanalına, rahim iç boşluğuna veya tüplere yakın üst seviyelere enjeksiyonu yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden en sık tercih edileni ve önerileni, rahim iç boşluğuna aşılama yapılmasıdır.

Spermler rahim içerisine verildikten sonra hasta 15-20 dakika dinlendirilir. O gün iş temposu biraz hafifletilir. Ertesi gün normal aktiviteye dönülebilir. Cinsel ilişki özel durumlar dışında yasaklanmaz.

Her bir aşılama için başarı ortalama % 5-15’ler civarındadır. Genellikle 3 uygulamadan sonra gebelik oranlarının artmadığı bilindiğinden daha fazla aşılama yapmaya gerek yoktur. 3 kez aşılama yapılmasına rağmen gebelik oluşmayan kişilerde genellikle tüp bebek tedavisi önerilir. Kısırlık ve evlilik süresi oldukça uzun ise aşılamanın denenmesine gerek yoktur. Tüp bebek tedavisi ile başarılı gebelikler sağlanabilir.

Kolay uygulanabilir,ağrısız bir işlem olması ve işlemden kısa süre sonra kadının normal hayatına dönebilmesi, tüp bebeğe göre maliyetinin çok daha az olması nedeniyle yaygın olarak uygulanmaktadır.

Aşılama (İntrauterin İnseminasyon)

En önemli yan etki yumurtlama tedavilerine bağlı çoğul gebeliktir. Dikkatli bir işlem yapılmazsa enfeksiyon riski de söz konusudur.