Uterin Septum (Rahimde Perde)

Uterin septum (rahimde perde) rahim anormallikleri içerisinde en sık görülen bozukluktur.Uterin septum, rahmin ve vajinanın gelişmesine sağ ve sol iki parça olarak başlayan gelişim sürecinin, orta tarafta birleşememesi sonucunda meydana gelen bir anormali durumudur.  Septum rahmin bir duvar veya perde ile yukarıdan aşağıya doğru ikiye bölünmüş olmasına verilen isimdir. Derinliğine göre yani rahmin alt bölmesine ne kadar indiğine göre şiddeti değişir.(Şekil 1)

Uterin Septum (Rahimde Perde)

Tekrarlayan düşük, erken doğum ve bebeğin yerleşimi ile ilgili problemler oluşturabilmektedir. Uterin septum, tekrarlayan düşüğe sebep olan durumlararasında ilk sırada yer almaktadır.

Uterin septum, erken doğum sebepleri arasında da yer almaktadır. Çünkü bebeğin gelişmesi için gerekli alan perdeden dolayı normal annelerin rahimlerine nazaran çok daha küçüktür. Bu sebeple rahim ancak belli bir büyüklüğe kadar gelişebilecek, sonra da rahim üzerinde çok fazla gerginlik olacağı için rahim bebeği daha fazla taşıyamayacak ve erken doğuma sebep olacaktır. 

Rahimde perde aynı zamanda kısırlık problemine de yol açabilmektedir.Septum, yani perde, uterusun içerisini sanki bir bölme gibi ikiye bölmektedir. Bu perdeli bölümde fazla damar bulunmadığı için gebeliğin bu bölüme tutunması daha zor olmakta ve gebelik oluşumunun da bu şekilde engellendiği düşünülmektedir. Tutunma gerçekleşmiş olsa dahi perde üzerinde fazla damar bulunmadığı için kan akışı sağlanamayacak ve gebelik muhtemelen düşükle sonuçlanacaktır.

Unutulmaması gereken bir durumda rahim anomalili hastaların %15-40’ında böbrek anormalisi de olabilmektedir.

Ayırıcı tanı

Uterin Septum (Rahimde Perde)

Birleşme(füzyon) defektleri içinde en sık görüleni septumdur. Daha az sıklıkla olmak üzere bikornus uterus, didelfis uterus ve diğer füzyon defektleri de görülebilir.Asherman sendromu da zaman zaman uteri septum benzeri görüntü verebilir.

 

Septum tanısı nasıl konur?

Septum tanısı nasıl konur?

Tanıda altın standart HSG yani ilaçlı rahim filmidir.

 

Septum tanısı nasıl konur?

Üç boyutlu ultrasonografi ile de tanı konulabilir.

 

Rahim filmi ile septum ve bikornus (çift rahim )ayırıcı tanısını yapılamaz. Laparoskopi ve beraberinde histeroskopi ile tanı kesinleşir.

 

Septum nasıl tedavi edilir?

Septumun altın standart tedavisi histeroskopi ile kesilmesidir.

Septum nasıl tedavi edilir?

Histeroskopi işlemine mutlaka laparoskopi işlemi ile başlanmalıdır.  Kesme işlemi makas veya elektrik enerjisi kullanılarak yapılabilir. En fazla kabul gören yöntem elektrik enerjisi ile septumun kesilmesidir. Kısa bir genel anestezi ile vajinal yoldan yapılan cerrahi sonrasında hasta hemen kendine gelir. Aynı gün taburcu edilebilinir.

Komplikasyonları son derece az görülür. En önemlisi rahim ağzının genişletilmesi sırasında veya kesme işlemi sırasında rahmin delinmesidir.

Deneyimli ellerde tedavi çok başarılı ve risksiz bir işlemdir. Daha önce düşük ve erken doğum öyküsü olan kadınların %90'ında doğum ile sonuçlanan gebelik elde edilebilir.